Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie to jedna z tych atrakcji, w której można spędzić cały dzień, a nic nie kosztuje. Chyba, że chcemy obejrzeć niektóre z biletowanych wystaw lub coś zjeść lub wypić w jednej z kawiarni lub restauracji położonej na terenie muzeum lub zasilić skarbonkę przy wejściu darowizną, które przeznaczane są na utrzymanie muzeum i eksponatów. Podobnie jak w innych publicznie finansowanych muzeów narodowych w Wielkiej Brytanii, Muzeum Historii Naturalnej nie pobiera opłaty za wstęp.

Na odwiedziny w muzeum najlepiej zaplanować cały dzień. Ja byłam kilka godzin, a obejrzałam może połowę eksponatów. Koniecznie muszę tam wybrać się jeszcze raz i dokończyć zaczętą wycieczkę, bo naprawdę jest co oglądać i wszystko robi wrażenie. Kolekcja muzeum to ponad 80 milionów eksponatów podzielonych na 5 działów: botanika, mineralogia, entomologia, paleontologia i zoologia. To nie tylko muzeum dla odwiedzających, ale także najbardziej prestiżowe centrum badań nad historią naturalną Ziemi na świecie. W centrum badawczym pracuje ponad 350 naukowców z całego świata, którzy publikują około 700 prac naukowych rocznie dotyczących 4, 5 miliarda lat istnienia Ziemi, od powstania układu słonecznego do dnia dzisiejszego. W całym Muzeum pracuje około 850 osób. Oprócz prac badawczych i wystawiennictwa ośrodek prowadzi lekcje dla każdej grupy wiekowej dzieci.

W Muzeum można dzięki symulatorowi przeżyć trzęsienie ziemi w japońskim sklepie, gdzie drży podłoga, produkty spadają z półek i zawalają się ściany. Zobaczyć skąd pochodzą piękne brylanty na szyjach gwiazd filmowych czy jak naprawdę duży jest polarny niedźwiedź.

 

 

W trakcie oglądania ekspozycji przyszła mi do głowy refleksja, że w tym całym bogactwie naszej planety w minerały, złoża, zjawiska przyrodnicze, rośliny i zwierzęta, człowiek stanowi małą jej cząstkę. A zawładnął wszystkim.

Muzeum Historii Naturalnej otwarte jest od poniedziałku do soboty 10.00-17.00, a w niedzielę 14.00-17.00. Mieści się przy Cromwell Road, w Kensington.

Więcej można dowiedzieć się na stronie http://www.nhm.ac.uk/. Są nawet przyjęcia do pracy na różne stanowiska.

Zapraszam serdecznie, naprawdę warto.

 

Written by Róża Wigeland